no-img
اِمیلا

با انکی همه چیز رو یاد بگیر

بروزرسانی؛
4 آوریل 2020
انکی

با استفاده از Anki همه چیز را به صورت کارا به خاطر بسپارید.

Anki یک برنامه کاربردی رایگان است که به خاطر سپردن همه چیز را آسان می کند. از آنجا که بسیار کارآمدتر از روش های سنتی است، می تواند تا حد زیادی زمان صرف شده جهت یادگیری را کاهش داده و تا حد زیادی میزان یادگیری شما را افزایش دهد. هر کسی که نیاز به یادآوری چیزهایی (مانند کلمات، اطلاعات و …) در زندگی روزمره خود دارد، می تواند از Anki بهره مند شود. از آنجا که این برنامه از محتوا، تصاویر، صدا، فیلم ها و نشانه گذاری های علمی (از طریق LaTeX) پشتیبانی می کند، بنابراین امکانات آن نامحدود است. به عنوان مثال:

 1. یادگیری زبان
 2. مطالعه برای امتحانات پزشکی و قانون
 3. به خاطر سپردن نام ها و چهره مردم
 4. تسلط بر روی جغرافیا
 5. یادگیری اشعار طولانی
 6. و حتی تمرین آکوردهای گیتار!

این برنامه می تواند گزینه بسیار مناسبی برای گذراندن اوقات خود در اتوبوس یا جاهای دیگر باشد و به راحتی همه چیز را با مرتب سازی هایی که انجام می دهد به خاطر بسپارید .

– ویژگی های کلیدی انکی:

 1. مطالب فلش کارت های پشتیبانی شده: متن ها، تصاویر، صداها
 2. تکرار فاصله (الگوریتم supermemo 2 )
 3. یکپارچه سازی متن به گفتار
 4. بیش از ۶۰۰۰ مطلب مختلف
 5. ابزارک پیشرفت
 6. گزارش های آماری
 7. همگام سازی با AnkiWeb
 8. منبع باز
 9. امکان استفاده از همۀ دیوایس ها
 10. پشتیبانی از محتوا، تصاویر، صدا، فیلم ها و نشانه گذاری های علمی (از طریق LaTeX)

ابزار اصلی ما برای به خاطر‌سپردن اطلاعات مختلف مانند کلمات و اصول و قواعد تلفظ و گرامر، برنامه انکی بر روی کامپیوتر و انکی‌دروید بر روی تبلت و گوشی‌های اندروید است.

این برنامه‌ی رایگان، ساده و قدرتمند را می‌توان روی دستگاه ها (موبایل، تبلت و کامپیوتر) و سیستم عامل‌های مختلف (ویندوز، مک، لینوکس، اندروید، iOS) نصب کرد.

دانلود و نصب انکی

قبل از هر چیز، لازم است که برنامه انکی را دانلود کنیم. برای این‌کار کافیست از لیست زیر، نسخه مناسب انکی را برای دستگاه و سیستم عاملی که استفاده می‌کنیم، دانلود کنیم:

همچنین امکان دریافت این برنامه از وب سایت رسمی آن به آدرس ankisrs.net وجود دارد.

پس از دانلود، مراحل ساده نصب را دنبال می‌کنیم تا برنامه انکی روی دستگاه ما نصب شود.

انتخاب زبان محیط برنامه انکی، بر روی کامپیوتر

پس ار نصب انکی بر روی کامپیوتر و هنگام اولین اجرا، از شما خواسته می‌شود که زبان محیط برنامه -فهرست‌ها، دکمه‌ها و غیره- را انتخاب کنیم. توصیه می‌شود که در این مرحله، زبان انگلیسی را انتخاب شود. کار با نسخه فارسی این برنامه به دلیل ترجمه ضعیف و در بعضی موارد نادرست آن، راحت نیست. همچنین آموزش‌های این سایت، اغلب بر اساس نسخه انگلیسی انکی تهیه و ارائه می‌شود.

دریافت پکیج لغات آموزش انگلیسی

پکیج های لغات آمادۀ کتاب های « ۵۰۴ واژه،۴۵۰ واژۀ تافل و ۱۱۰۰ واژه » که شامل فایل های apkg. است را از وب سایت emila.ir در ادامه دریافت و فایل های موجود در فایل فشرده را استخراج نمایید.

پکیج های لغات آمادۀ کتاب های « ۵۰۴ واژه،۴۵۰ واژۀ تافل و ۱۱۰۰واژه » جهت برنامۀ Anki

 حجم فايل: 2٫21 MB  نوع فايل:zip

پکیج لغات آمادۀ کتاب های آمادگی آزمون « GRE » که شامل فایل های apkg. است را از وب سایت emila.ir در ادامه دریافت و فایل های موجود در فایل فشرده را استخراج نمایید.

 پکیج لغات آمادۀ « GRE » جهت برنامۀ Anki

 حجم فايل: 827٫20 kB  نوع فايل:zip

★ در ویندوز، فایل های apkg. موردنظر را باز نموده تا به صورت خودکار لغات در نرم افزار Anki درونریزی و اضافه شود و پس از آن عملیات به هنگام سازی را در کلیۀ دیوایس ها انجام دهید(قسمت ۴ همین نوشته را بخوانید).

★در اندروید فایل های apkg. را در مسیر storage/emulated/0/AnkiDroid(یا SD/Ankidroid ) ریخته و سپس وارد اپلیکیشن AnkiDroid شده و دکمۀ منوی گوشی را فشرده و از منوی باز شده Import را انتخاب و فایل موردنظرتان را درونریزی و اضافه نمایید و پس از آن عملیات به هنگام سازی را در کلیۀ دیوایس ها انجام دهید(قسمت ۴ همین نوشته را بخوانید).

★ یکی دیگر از امکانات جالب این برنامه، استفاده از پکیج لغات به اشتراک گذاشته شده توسط سایر کاربران است بدین منظور:

الف) در وب سایت برنامه به آدرس ankiweb.net/shared/decks  رفته و آنچه به آن نیاز دارید را جستجو و دانلود نمایید و سپس در نرم افزار تحت ویندوز درونرویزی نموده و سپس عملیات به هنگام سازی را انجام دهید (قسمت ۴ همین نوشته را بخوانید).

ب) یا در اپلیکیشن اندروید در سمت راست و بالای صفحه دکمۀ + (علامت مثبت) را تپ نموده و به Get shared decks رفته و آنچه به آن نیاز دارید را جستجو و دانلود نمایید تا مجموعه کارت دانلود شده به صورت خودکار به مجموعه deckها اضافه شود و سپس عملیات به هنگام سازی را انجام دهید (قسمت ۴ همین نوشته را بخوانید).

پ) یا در برنامۀ ویندوز در پایین و وسط پنجرۀ برنامه، دکمۀ Get shared را انتخاب نمایید تا ankiweb.net/shared/decks  در مرورگرتان باز شود و آنچه به آن نیاز دارید را جستجو و دانلود نمایید و سپس در نرم افزار تحت ویندوز درونرویزی نموده و سپس عملیات به هنگام سازی را انجام دهید (قسمت ۴ همین نوشته را بخوانید).

یادگیری همه چیز با ساخت اکانت در سایت

یکی از امکانات بی نظیر این برنامۀ کاربردی دسترسی به بانک اطلاعاتی لغات و … از راه های مختلف و توسط دیوایس های مختلف(لپ تاپ، تبلت، گوشی هوشمند و …) جهت یادگیری لغات و یا مطالب موردنظرتان است.

برای این منظور نیاز است:

الف) یک حساب کاربری(Account) در وب سایت AnkiWeb بسازید تا از طرق ذیل به یادگیری بپردازید :

 • گوشی هوشمند و یا تبلت ( با اپلیکیشن اندروید(AnkiDroid) و آی‌اواسAnkiMobile) )
 • از طریق مرورگر وب ( از طریق رفتن به وب سایت AnkiWeb )
 • از طریق لپ تاپ و یارانه شخصی ( با استفاده از نرم افزار Anki )

★ ساخت حساب کاربری(Account) از ۳ طریق امکان پذیر است:

در اپلیکیشن اندروید

منوی لغزندۀ چپ>setting>AnkiDroid general setting>AnkiWeb account>Sign Up

در نرم افزار ویندوز ،با فشردن کلید Y بر روی صفحه کلید و انتخاب Sign up و انتقال به وب سایت و همچنین از طریق خود وب سایت AnkiWeb .

ب) سپس لازم است در برنامه به حساب کاربری خود وارد شوید.

★ ورود به حساب کاربری(Account) از ۳ طریق امکان پذیر است:

در اپلیکیشن اندروید

منوی لغزندۀ چپ>setting>AnkiDroid general setting>AnkiWeb account>پرکردن فیلدها>Log in

در نرم افزار ویندوز، با فشردن کلید Y بر روی صفحه کلید و وارد نمودن اطلاعات و لاگین نمودن و همچنین از طریق خود وب سایت AnkiWeb .

پ) و پس از هر بار یادگیری و با فرض متصل بودن به اینترنت، به همگام سازی(Sync) بپردازید.

★ همگام سازی از ۲ طریق اپلیکیشن اندروید ، نرم افزار ویندوز( با فشردن کلید Y بر روی صفحه کلید ) و به شرط وارد شدن به حساب کاری‌تان امکان پذیر است و پس از اجرای فرمان همگام سازی ممکن است دو گزینۀ آپلود و دانلود  از شما مورد سؤال قرار گیرد که برای انتخاب به این نکته توجه نمایید : دیوایسی که آخرین عملیات یادگیری بر روی آن انجام شده برای عملیات همگام سازی باید بر روی سرور انکی وب آپلود شود و در غیر این صورت دانلود را انتخاب نمایید.(فرمان همگام سازی از طریق وبسایت به طور خودکار انجام می شود ولی اجرای این فرمان فقط از طریق نرم افزار یا اپلیکیشن امکان پذیر است).

ساخت اولین فلش‌کارت

در این قسمت، هدف ما این است که اولین فلش‌کارت مان را بسازیم و متن، عکس و صدا را به آن اضافه کنیم.

نکته

قبل از توضیح نحوه درست کردن فلش‌کارت، لازم است یک نکته مهم را توضیح دهیم: ما از گوشی موبایل، برای مرور فلش‌کارت‌ها و از کامپیوتر برای مرور و درست کردن فلش‌کارت استفاده می‌کنیم. در واقع تاکید ما این است که علی‌رغم اینکه امکان فلش‌کارت در موبایل هم وجود دارد، اما به دلیل محدودیت‌ها و دشواری آن، ساختن فلش‌کارت را در موبایل انجام نمی‌دهیم.

✅ درست کردن اولین فلش کارت در پی سی

1- اول برنامه انکی را بر روی کامپیوتر باز می‌کنیم.

2- اضافه کردن فلش‌کارت جدید:

در بالای پنجره باز شده، سه دکمه زیر را می‌توانیم ببینیم:

روی Add کلیک می‌کنیم تا پنجره کوچکی باز شود:

3- انتخاب نوع فلش‌کارت و دسته:

در گوشه بالا و سمت چپ، می‌توانیم نوع فیش را ببینیم:

۱) احتمالاً نوع فلش کارت، مثل تصویر بالا Basic انتخاب شده. اگر اینطور نیست، Basic را انتخاب می‌کنیم.
۲) در سمت راست تصویر هم می‌توانیم نام دسته را ببینیم. اگر تازه انکی را نصب کرده‌ باشیم و هنوز دسته‌ای را ایجاد نکرده‌ باشیم، در این قسمت دسته Default انتخاب می‌شود.

4- پر کردن فلش‌کارت با محتوای موردنظر:

فلش کارت از نوع پایه یا Basic، که ساده ترین نوع فلش کارت است، دو فیلد یا جای خالی دارد. Front یعنی روی فلش کارت و Back یعنی پشت آن.

اگر داخل این فیلد‌ها کلیک کنیم، می‌توانیم شروع به تایپ‌کردن کنیم و چیزی را که قصد داریم به خاطر بسپاریم، داخل آن بنویسیم. به عنوان مثال ما در اینجا فلش‌کارت را به صورت زیر پر می‌کنیم:

5- افزودن عکس به فلش‌کارت:

حالا می‌خواهیم یک عکس به پشت این فلش کارت اضافه کنیم.

عکسی از شهر تهران را با جستجو در گوگل پیدا می‌کنیم. روی آن کلیک راست می‌کنیم و با انتخاب copy image، آن را کپی می‌کنیم. بعد دوباره به برنامه انکی باز می‌گردیم.

بهتر است برای افزایش سرعت، عادت کنیم که از همین ابتدا با کلیدهای میانبر یا shortcut کار کنیم. مثلاً اینجا برای بازگشتن به محیط برنامه انکی (و یا به طور کلی برای حرکت بین برنامه‌های ویندوز) دکمه Alt را نگه داریم و یک بار Tab را یک بار فشار دهیم.

بعد داخل فیلد دوم -مربوط به فلش کارت- کلیک کرده و paste را انتخاب می‌کنیم یا دکمه‌های Ctrl+V را می‌زنیم تا عکس به پشت آن اضافه شود.

6- افزودن صدا به فلش کارت:

می‌خواهیم این فایل صوتی را به پشت فلش کارت اضافه کنیم. پس اول آن را با کلیک راست روی این لینک و انتخاب گزینه‌ای مثل”Save link as..” دانلود می‌کنیم و پنجره حاوی آن را باز می‌کنیم.

برای اضافه کردن یک فایل، از جمله این فایل صوتی، چند راه مختلف وجود دارد: به عنوان مثال می‌توانیم در نوار ابزار یا تولبار مربوط به پنجره فلش کارت جدید در انکی، آیکون افزودن فایل را که به شکل سنجاق است و در شکل زیر با رنگ زرد مشخص شده، کلیک کنیم و فایل مورد نظر را از طریق پنجره باز شده پیدا و انتخاب کنیم.

روش دیگر این است که این فایل صوتی را از داخل پوشه حاوی آن، به داخل فیلد پشت فلش کارت بکشیم یا درگ کنیم. به این صورت که روی فایل صوتی کلیک می‌کنیم و بدون رها کردن دکمه راست ماوس، ، Alt+Tab را می‌زنیم تا پنجره مربوط به فلش‌کارت مورد نظر انتخاب شود. بعد با رها کردن فایل صوتی درگ شده، آن را داخل فید مورد نظر کپی می‌کنیم. به همین روش، می‌توانیم فایل صوتی یا عکس را به فلش‌کارت خود اضافه کنیم.

اگر حاصل کار شما هم شبیه تصویر بالا باشد، یعنی با موفقیت توانسته‌اید عکس و فایل صوتی را به فلش کارت تان اضافه کنید. حال روی دکمه Add کلیک می‌کنید تا این فلش‌کارت ساخته و به دسته‌ی فلش‌کارت‌های ما اضافه شود.

آنچه که در این بخش یاد گرفتیم را در آینده مسیر آموزش زبان (از مرحله گرامر و جمله به بعد)، صدها بار انجام می‌دهیم. بنابراین هرچه بتوانیم این کار را به صورت بهتری انجام دهیم، زمان و انرژی کمتری را صرف این کار خواهیم کرد. البته در آینده با روش ها و ابزارهای خاصی برخی از مراحل یافتن عکس و ساختن فیش را به شکل آسان‌تری انجام خواهیم داد.

✅ درست کردن اولین فلش کارت بر روی گوشی موبایل

همین کارها را به همین روش اما با اندکی تفاوت، می‌توان بر روی موبایل یا تبلت هم انجام داد. در آنجا می‌توانیم از دوربین، میکروفون و صفحه لمسی گوشی هم استفاده کنیم و عکسی را که می‌گیریم، صدایی را که خود ضبط می‌کنیم یا دست‌نویس خود روی صفحه‌ لمسی موبایل را به فلش‌کارت اضافه کنیم.

نکات تکمیلی

۱- نرم افزار انکی به صورت پیش فرض در هر روز ۲۰ لغت جدید را برای مطالعه به مجموعه لغاتی که باید مرور شود اضافه می کند که این عدد قابل تغییر است. برای این امر در ویندوز پس از کلیک برروی آیکون چرخدندۀ مقابل Deck موردنظرتان و رفتن به option و در پنجرۀ باز شده در تب New Cards و در فیلد New Card/day  عدد ۲۰ را تغییر دهید. در اندروید پس از رفتن به Deck موردنظر دکمۀ Deck option را تپ نموده و در قسمت New Cards و در فیلد New Card/day  عدد ۲۰ را تغییر دهید.

۲- برای ریست شدن پروسۀ تکرار کارت ها و روند یادگیری تان که تا به حال داشته اید، ۲ راه وجود دارد:

الف) deckی که قصد دارید ریست شود را از مجموعه deckها حذف نمایید و deckاولیه را که دانلود نموده اید را مجدداً درون برنامه درونریزی(Import) نمایید.

ب) از deckموردنظر از طریق برنامه تحت ویندوز(File>Export) یا اپلیکیشن اندروید (دکمۀ منوی گوشی و انتخاب Export) و با برداشتن تیک گزینۀ Include scheduling ، برونریزی را انجام دهید و سپس فایل Export شده را Import نمایید.

۳- خودتان نیز می توانید Deck جدید یا کارت های جدید بسازید.

۴- برای اضافه نمودن صوت به کارت ها، اگر فایل صوتی آماده دانلود نموده اید و به شرطی که در کارت ها کد مربوط به درج صوت قرار داده شده باشد:

در ویندوز به مسیر C:Users{YOUR PC NAME}DocumentsAnki{User 1}collection.media (بافرض اینکه ویندوز در درایو C نصب شده باشد) رفته و فایل های صوتی را در پوشه collection.media پیست کنید.

در اندروید و در مسیر storage/emulated/0/AnkiDroid (یا SD/Ankidroid ) یک پوشه به نام collection.media بسازید و فایل های صوتی را به پوشۀ مذکور منتقل کنید.

★ تا جایی که حوصلۀ این مطلب بود نحوۀ کار با این برنامۀ بی نظیر توضیح داده شد، برای یادگیری بیشتر نحوۀ کار با نرم افزار تحت ویندوز می توانید به آدرس apps.ankiweb.net/docs/manual.html مراجعه کنید.

همگام‌سازی یا سینک برنامه انکی روی موبایل و کامپیوتر با همدیگر

ممکن است مایل باشیم که انکی را هم روی کامپیوتر و هم روی موبایل خود نصب کنیم و به اقتضای شرایطی که داریم از یکی از آنها استفاده کنیم. برای مثال ممکن است در طول روز بر روی کامپیوتر تعدادی فلش‌کارت جدید بسازیم و عصر همان روز، بخواهیم این فلش‌کارتهای جدید داخل انکی کامیپوتر را داخل ماشین و با موبایل مرور کنیم. در این صورت، لازم است که فلش‌کارت‌هایی را که بر روی کامپیوتر ایجاد کرده‌ایم، بر روی موبایل هم داشته‌ باشیم.

برای انجام این‌کار لازم است که این دو دستگاه، با همدیگر، Sync -سینک- یا همگام‌سازی شوند. یعنی اطلاعات روی کامپیوتر و موبایل و وضعیت آنها عین هم باشد. در درس زیر در این باره صحبت می‌کنیم و نحوه انجام این‌کار را یاد می‌گیریم.

لینک کوتاه : https://emila.ir/?p=45
سلام علیکم!
74
فرم گزارش را به دقت تکمیل نمایید...
از همکاری شما پیشاپیش سپاسگذاریم