no-img
اِمیلاسلام کاربر مهمان. امروز سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸


ادامه مطلب

بروزرسانی؛ ۱۵ خرداد ۱۳۹۸
رسم انواع نمودار در اکسل
امتیاز 5.00 ( 8 رای )
حمایت از emila.ir

رسم انواع نمودار در اکسل

بروزرسانی؛ ۱۵ خرداد ۱۳۹۸

اموزش رسم انواع نمودار در اکسل

تفسیر کردن برگه اکسلی که حجم زیادی اطلاعات دارد کار مشکلی می باشد. نمودارها (Charts) این امکان را به شما می دهند تا داده های موجود در برگه های اکسل را بصورت گرافیکی تشریح کنید. نمودارها به شما کمک می کنند تا بتوانید به سادگی و بصورت بصری داده ها را با هم مقایسه کنید و روند ها را بیابید. با این آموزش emila همراه باشید. 😊

درک نمودارهای اکسل

اکسل چندین نوع نمودار مختلف دارد، و به شما این امکان را می دهد تا مناسب ترین آن را با توجه به داده هایتان انتخاب کنید. برای اینکه بتوانید از نمودارهای اکسل به طور موثری استفاده کنید، باید ابتدا درک کنید که انواع نمودارهای مختلف چگونه استفاده می شوند.
علاوه بر درک انواع نمودارها باید بدانید که چگونه باید یک نمودار را بخوانید. نمودارها عناصر تشکیل دهنده مختلفی دارند، که با استفاده از آنها می توانید داده هایتان را تفسیر کنید.

انواع نمودارها (chart) در اکسل

چندین نوع نمودار (chart) در اکسل وجود دارد. برای اینکه نمودارها (charts) را به طور موثرتری مورد استفاده قرار دهید، لازم است تا تفاوتهای این نمودارها را بهتر درک کنید.

نمودارهای ستونی (Column charts)

نمودارهای ستونی (Column charts) از میله های عمودی برای نمایش داده ها استفاده می کنند. این نمودارها با انواع مختلفی از داده ها کار می کنند، اما غالبا برای مقایسه اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند.

نمودارهای خطی (Line charts)

این نمودارها برای نمایش روند ها ایده آل هستند. نقطه های داده ها با خط به یکدیگر متصل شده اند، که این به شما کمک می کند تا به آسانی افزایش یا کاهش مقادیر در طول زمان را بتوانید مشاهده نمایید.

نمودارهای نسبتی (Pie charts)

نمودارهای نسبتی (Pie charts) مقایسه مقادیر را آسان می سازند. هر مقدار تکه ای از نسبت ها را به خود اختصاص می دهد، بنابراین مشاهده اینکه هر مقدار چند درصد از کل را شامل می گردد، برای شما ساده می شود.

نمودارهای میله ای (Bar charts)

نمودارهای میله ای (Bar charts) دقیقا مشابه نمودارهای ستونی (column charts) عمل می کنند، اما تفاوت آنها با نمودارهای ستونی در اینست که نمودار میله ای مقادیر را بصورت افقی نمایش می دهد، ولی نمودار ستونی مقادیر را بصورت عمودی نمایش می دهد.

نمودارهای منطقه ای (Area charts)

نمودارهای منطقه ای (Area charts) مشابه نمودارهای خطی (line charts) می باشند، با این تفاوت که ناحیه های زیر خط با رنگها پر می شود.

نمودارهای سطحی (Surface charts)

نمودارهای سطحی (Surface charts) به شما اجازه می دهند تا داده ها را بصورت یک چشم انداز سه بعدی (3D landscape) به معرض نمایش بگذارید. این نوع نمودارها با مجموعه داده های (data sets) بزرگ بهتر کار می کنند، و به شما این امکان را می دهند تا داده های متنوعی را بصورت همزمان ببینید.

شناسایی بخشهای مختلف یک نمودار (chart)

علاوه بر نوع نمودارها (chart types) شما نیاز خواهید داشت تا بدانید، چگونه یک نمودار را بخوانید. نمودارها دارای چندین عنصر (یا بخش) متفاوت می باشند، که به شما کمک می کنند داده ها را تفسیر کنید.

عنوان نمودار (Chart Title)

عنوان نمودار باید به وضوح بیان کند که نمودار چه چیزی را تشریح خواهد کرد.

محور عمودی نمودار (Vertical Axis)

محور عمودی نمودار (Vertical Axis) که به محور y نمودار نیز شناخته می شود، قسمت عمودی نمودار می باشد. در محور عمودی نمودار مقادیر ستونها نمایش داده می شوند.

سری داده ها (Data Series)

سری داده ها (Data Series) عبارتست از نقطه داده های مرتبط با یکدیگر در یک نمودار.

محور افقی نمودار (Horizontal Axis)

محور افقی نمودار (Horizontal Axis) که به محور x نمودار نیز شناخته می شود، شامل دسته بندیهای نمایش داده شده در نمودار می باشد.

اختصارات (Legend)

اختصارات (Legend)، نشان می دهد که هر سری داده (Data Series) دارای چه رنگی می باشد.

افزودن یک نمودار به اکسل

➊ ابتدا سلولهایی را که می خواهید از روی آنها نمودار بسازید را انتخاب کنید، در هنگام انتخاب سلولها ستونهای مربوط به عنوان و همینطور ردیفهای مربوط به عنوان را نیز انتخاب نمایید. این انتخاب شما بعنوان منبع داده نمودار مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در این مثال ما دامنه سلولی A1:F6 را انتخاب می کنیم.

➋ از تب Insert و در قسمت Charts نمودار مورد نظرتان را انتخاب کنید. ما نمودار Column را انتخاب می کنیم.

➌ از کادر باز شده نوع نمودار مورد نظر را انتخاب نمایید.

➍ نمودار انتخاب شده به برگه اکسل شما افزده می شود.

اگر مطمئن نیستید چه نوع نموداری را باید انتخاب کنید، دستور Recommended Charts با توجه به داده های شما نمودارهای مناسبی را پیشنهاد می کند.

نمودارها و سبک چیدمان آنها در اکسل

بعد از اینکه نمودار را به برگه اکسل اضافه کردید، بعضی چیزها هستند که ممکن است تمایل داشته باشید تا تغییر بدهید و نحوه نمایش اطلاعات شما متناسب با آن تغییر می کنند. تغییر دادن نحوه نمایش و سبک چیدمان نمودار کار بسیار ساده ای می باشد و از طریق تب Design قابل انجام می باشد.

  • اکسل به شما امکان می دهد تا عناصر نمودار مانند عنوان (chart titles)، علائم و اختصارات (legends)، برچسب داده ها (data labels) را به آن اضافه کنید تا خواندن و درک نمودار آسانتر گردد. برای افزودن عناصر نمودار در تب Design بر روی دستور Add Chart Element کلیک کنید، و سپس از کادر باز شده عنصر مورد نظر را انتخاب نمایید.
  • برای ویرایش یک عنصر در نمودار مثلا عنوان نمودار، کافیست بسادگی بر روی آن دوبار کلیک کنید و متن مورد نظرتان را در آن تایپ کنید.
  • اگر تمایل ندارید عناصر نمودار را تک تک اضافه کنید می توانید از چیدمان ها از پیش آماده شده اکسل استفاده کنید. به سادگی بر روی دستور Quick Layout کلیک کنید و از کادر ظاهر شده چیدمان مورد نظرتان را انتخاب کنید.
  • اکسل همچنین چندین سبک نمایش نمودار (chart styles) پیش فرض دارد که به شما امکان می دهد با سرعت هر چه تمامتر ظاهر نمودارتان را تغییر بدهید. کافیست در قسمت Chart styles سبک مورد نظرتان را انتخاب نمایید.
 شما همچنین می توانید، از دکمه های میانبر نمودار برای انجام یکسری کارها مانند افزودن عناصر نمودار، تغییر دادن سبک نمایشی نمودار و فیلتر کردن داده های نمودار استفاده کنید.

سایر گزینه های نمودارهای اکسل

روشهای بسیار دیگری نیز وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها نمودار خود را سفارشی و سازماندهی کنید. برای مثال، اکسل به شما اجازه می دهد تا داده های یک نمودار را تنظیم مجدد (rearrange) کنید، نوع نمودار را تغییر بدهید، و حتی نمودار خود را به محل دیگری از برگه اکسل منتقل کنید.

روش تغییر دادن داده های ردیفها و ستونهای نمودار در اکسل

بعضی وقتها ممکن است، روشی را که نمودار اطلاعات شما را دسته بندی کرده است را تغییر بدهید. برای مثال، می توانید جای محور X و محور Y نمودار را با هم عوض کنید. اطلاعات نمودار شما تغییری نخواهند کرد اما روش سازماندهی آنها تغییر می کند.

➊ ابتدا نموداری را که قصد ویرایشش را دارید انتخاب کنید.

➋ در تب Design بر روی دستور Switch Row/Column کلیک کنید.

➌ محل ردیف ها و ستونها با هم عوض می شوند.

تغییر دادن نوع نمودار در اکسل

اگر احساس کردید که نوع نموداری که انتخاب کرده اید برای داده های شما زیاد مناسب نیستند، به آسانی می توانید نوع نمودار آن را تغییر بدهید.

➊ در تب Design دستور Change Chart Type را کلیک کنید.

➋ صفحه Change Chart Type نمایان می شود. نوع نمودار مورد نظرتان را و همینطور سبک نمایش آن را انتخاب کنید و در پایان بر روی دکمه OK کلیک کنید.

➌ نوع نمودار انتخاب شده توسط شما نمایش داده می شود.

منتقل کردن نمودار به سایر برگه های اکسل

هر وقت که یک نمودار جدید به برگه اکسل تان اضافه می کنید. نمودار شما بصورت پیش فرض در همان برگه ای که منبع داده نمودار در آنجا قرار دارد ظاهر می شود. شما می توانید نمودارتان را به برگه دیگری منتقل کنید تا داده هایتان بهتر سازماندهی شوند.

➊ ابتدا نموداری را که قصد منتقل کردنش را دارید انتخاب کنید.

➋ ابتدا بر روی تب Design و سپس دستور Move Chart کلیک کنید.

➌ پنجره Move Chart ظاهر می شود. محل مورد نظرتان را انتخاب کنید. در این مثال ما گزینه New sheet را انتخاب کرده ایم که معنایش اینست که یک برگه جدید ایجاد می شود و نمودار به آنجا منتقل می شود.

➍ بر روی دکمه OK کلیک کنید.

➎ نمودار به محل انتخاب شده منتقل می شود. در مثال ما نمودار در یک برگه جدید ظاهر می شود.


موضوع : عمومی/ برچسب : / لینک کوتاه : https://emila.ir/?p=2387
designer