حل مشکل زیرنویس‌ فارسی با فرمت SRT

حتماً برای شما پیش آمده که زیرنویس فارسی یک فیلم را از اینترنت دانلود کرده باشید ولی هنگام پخش، نوشته‌های فارسی آن را مانند تصویر خرچنگ قورباغه ببینید.

این مشکل به تنظیمات نامناسب Language for non-Unicode programs ویندوز شما مربوط می‌شود که بصورت پیش فرض روی (English (United States قرار دارد؛ ولی این مشکل با انتخاب زبان Farsi در زیرنویس‌ها و سایر برنامه‌هایی که از زبان فارسی در منوهای خود استفاده می‌کنند برطرف می‌شود.
به Control Panel و سپس Regional and Language Options بروید و در تب Advance زبان فارسی را انتخاب کنید، اما ما برای این تغییرات نیاز به سی دی ویندوز دارید که امکان دارد همه جا و همه وقت در دسترس شما نباشد، در نتیجه باید برای حل مشکل زیرنویس‌ها یکی از چهار روش زیر را انتخاب کنید.

1- استفاده از Microsoft Office Word (پیشنهاد emila به شما)

فایل srt را با word باز کنید. پنجره‌ای ظاهر می‌شود و از شما می‌خواد Encoding را تعیین کنید که باید (Arabic (Windows را انتخاب نمایید و ok کنید.

مشاهده می‌کند که متن زیرنویس درست شده، تمام آن را کپی کرده (Ctrl+A) و به Notepad انتقال دهید (Ctrl+V) و سپس آن را با فرمت srt و utf-8 ذخیره نمایید.

فایل زیرنویس را با فیلم دقیقا هم نام کنید. حالا می‌توانید بدون هیچ مشکلی از فایل زیرنویس استفاده کنید.

2- استفاده از برنامه VobSub

آخرین نسخه‌ی برنامه را از اینجا دانلود کنید. بر روی فایل srt راست کلیک کرده و Edit with SubResync را بزنید.

در پنحره باز شده قسمت Character Set را روی Arabic گذاشته و open کنید. خواهید دید که زیرنویس‌ها قابل خواندن شدند.

اکنون Save as و در بخش MBCS Unicode تیک Unicode outputd را بزنید و فایل را ذخیره نمایید.

فایل اصلاح شده با این روش دیگر مشکلی نخواهد داشت اما شاید همه جا VobSub را در اختیار نداشته باشید آن وقت است که روش بعدی به کمکتان می‌آید.

3- (اين راه حل مشکل رو فقط براي KMPlayer حل مي کنه):

در برنامه KMPlayer دکمه F2 کیبرد را بزنید در پنجره‌اي که باز ميشود از سمت چپ قسمت تنظیمات زيرنويس و بعد از آن نوع قلم را انتخاب کنيد.

‫در سمت راست کادر مقابل Charset را باز کرده و عربي را انتخاب کنيد.

4- (این روش برای تمام پخش کننده ها جواب می دهد ):

مرحله اولابتدا از منوی استارت خود Control Panel را باز کنید ( معمولا در سمت راست منو قرار دارد)

نکته : اگر ویندوز 8 دارید و نمیدونید Control Panel رو چجوری پیدا کنید در قسمت سرچ یا جستجو اونو پیدا کنید.

مرحله دوم :  در ویندوز 8 در قسمت کنترل پنل همانند شکل زیر روي clock ، Language ، and Reginal کلیک نمایید. ( ویندوز 8 و 8.1 )

نکته : در ویندوز 7 عبارت Reginal and Language Option را انتخاب کنید شاید شکل زیر با کنترل پنل شما متفاوت باشد اما در هر صورت مضمون شبیه به همان است و از روی آیکن ها متوجه میشوید که آیکن ها یکی است و فقط عنوان آن فرق دارد.( ویندوز 7 و …)

مرحله سومدر پنجره ای که باز می شود بر روی آیکن Reginal کلیک نمایید و در پنجره ای که باز می شود Persian را انتخاب کرده و در تب بعدی هم کشور ایران iran را انتخاب نمایید. همانند شکل زیر ( ویندوز 8 و 8.1 )

برای ویندوز 7 در پنجره اي که باز ميشود به تب Advanced رفته و کادري را که در قسمت Language for non-Unicode Programs قرار دارد باز کنيد و Farsi یاPersian را انتخاب کنيد ( ویندوز 7 و … )

بعد از این مراحل يک بار سيستم را ری استارت کنيد. از اين به بعد هيچ مشکلي با زيرنويس نخواهيد داشت.