no-img
اِمیلا

محل قرارگیری کدهای جاوا اسکریپت در وردپرس

بروزرسانی؛
4 ژوئن 2019
کد نویسی

گاهی اوقات از شما خواسته می شود یک کد جاوا اسکریپت را در وب سایت خود کپی و جاگذاری کنید تا یک ابزار شخص ثالث اضافه شود. این اسکریپت ها معمولا قبل از تگ </ body> وب سایت شما به بخش هدر یا فوتر می آیند. به این ترتیب کد در هر صفحه نمایش و بارگذاری می شود.

به دو صورت می توان یک کد جاوا اسکریپت را در وب سایت خود جاگذاری کنید:

1- اضافه کردن جاوا اسکریپت با استفاده از هدر و فوتر ها

برای مثال، کد نصب Google Analytics باید در هر صفحه وب سایت شما قرار داشته باشد تا بتواند بازدیدکنندگان وب سایت شما را چک کند. شما می توانید این کد را به فایل header.php یا footer.php قالب وردپرس خود اضافه کنید. با این حال، هنگامی که قالب خود را به روز می کنید یا تغییر دهید، این تغییرات از بین خواهند رفت. به همین دلیل توصیه می کنیم با استفاده از یک افزونه کمک بگیرید تا بتوانید کدهای جاوا اسکریپت مورد نظر را در سایت خود تعبیه کنید.

اول از همه نیاز به نصب و فعال سازی افزونه Insert Headers and Footers دارید. پس از فعال سازی، شما باید از بخش تنظیمات صفحه ی درج هدر و پاورقی تنظیمات مورد نظر خودتان را اعمال کنید. در این بخش دو باکس را مشاهده خواهید کرد، یکی برای هدر و دیگری برای بخش بالا و پایین صفحه.

اکنون می توانید کدهای جاوا اسکریپت مورد نظر خود را در یکی از این باکس ها کپی کنید و سپس روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید. به این صورت افزونه کدهای شما را در هر صفحه وب سایت بارگذاری می کند.

2- اضافه کردن جاوا اسکریپت در وردپرس به صورت دستی با استفاده از کد

در این روش باید کدهای خود را  به فایل های وردپرسی اضافه کرد. همچنین باید باید صفحات اصلی تشکیل دهنده بخش های وب سایت آشنا باشید. به عنوان مثال صفحه هدر، صفحه فوتر و… هر کدام بخش خاصی را ایجاد می کنندو ابتدا باید کد زیر را به فایل functions.php یا یک افزونه خاص سایت اضافه کنید.

function wpb_hook_javascript() {
  ?>
    <script>
     // your javscript code goes
    </script>
  <?php
}
add_action('wp_head', 'wpb_hook_javascript');

اضافه کردن کد جاوا اسکریپت به وردپرس یا صفحه ای خاص از طریق کد

فرض کنید شما فقط قصد دارید که این کد جاوا اسکریپت را در یک پست خاص وردپرسی بارگذاری کنید برای انجام این کار، باید منطق شرطی را به کد اضافه کنید. نگاهی به مثال زیر بیندازید تا بهتر متوجه موضوع شوید:

function wpb_hook_javascript() {
 if (is_single ('16')) { 
  ?>
    <script type="text/javascript">
     // your javscript code goes here
    </script>
  <?php
 }
}
add_action('wp_head', 'wpb_hook_javascript');

اگر نگاهی دقیق تر به کد جاوا اسکریپت در وردپرس بیندازید متوجه خواهید شد که کد جاوا اسکریپت در اطراف منطق شرطی قرار گرفته است تا با هم مطابقت داشته باشند. با استفاده از کد بالا و جایگذاری شناسه یا همان آی دی پست خود به جای عدد 16 که در مثال بالا درج شده است، می توانید کد جاوا اسکریپت را با نوشته خود مطابقت دهید.

دقت داشته باشید قطعه کد مذکور تنها برای نوشته ها پاسخگو است و برای برگه ها نمی توان از آن استفاده کرد. در ادامه آموزش به بررسی مثال دیگری خواهیم پرداخت. مجددا متذکر می شویم قبل از اینکه شناسه را درج کنید باید با ماهیت صفحات آشنا باشید.

function wpb_hook_javascript() {
 if (is_page ('10')) { 
  ?>
    <script type="text/javascript">
     // your javscript code goes here
    </script>
  <?php
 }
}
add_action('wp_head', 'wpb_hook_javascript');

به جای عبارت is_single از is_page برای نشان دادن اینکه کد باید در برگه درج شود، استفاده می کنیم. می توانیم از همان کد بالا با کمی تغییرات و اصلاحات استفاده کنیم تا کد جاوا اسکریپت را به فوتر سایت اضافه کنیم. به مثال زیر دقت کنید:

function wpb_hook_javascript_footer() {
  ?>
    <script>
     // your javscript code goes
    </script>
  <?php
}
add_action('wp_footer', 'wpb_hook_javascript_footer');

در این مثال جاوا اسکریپت در وردپرس به wp_footer متصل شده که یعنی در فوتر سایت نمایش داده می شود. همچنین می توانید از برچسب های شرطی برای اضافه کردن جاوا اسکریپت به برگه یا نوشته های خاصی از وب سایت وردپرسی خود استفاده کنید.

منبع : webdade.com

لینک کوتاه : https://emila.ir/?p=13652
سلام علیکم!
4
فرم گزارش را به دقت تکمیل نمایید...
از همکاری شما پیشاپیش سپاسگذاریم